BZV55-C5V6,135
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BZV55-C5V6,135
Mfr.Part # : BZV55-C5V6,135
Manufacturer : Nexperia
Description : DIODE ZENER 5.6V 500MW LLDS
Stock : 22983
Product Category : Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) : 40 Ohms
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -65°C ~ 200°C
Package / Case : DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Power - Max : 500 mW
Product Status : Active
Supplier Device Package : LLDS; MiniMelf
Tolerance : ±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 5.6 V